مجله بانوان

/

بازیگران

/

بیوگرافی محمد کاسبی

[ عکس های محمد کاسبی, تصاویر محمد کاسبی, محمد کاسبی, فیلم های محمد کاسبی, عکس های جدید محمد کاسبی, عکس همسر محمد کاسبی, همسر محمد کاسبی, بیوگرافی محمد کاسبی, تصاویر محمد کاسبی عکس های محمد کاسبی محمد کاسبی, ]

خرید اینترنتی کفی افزایش قد

 محمد کاسبی,عکس محمد کاسبی

محمد کاسبی (زاده 1330 در تهران) بازیگر ایرانی است


نام و نام خانوادگی محمد کاسبی
تولد 4 خرداد 1330 - تهران
زمینه فعالیت بازیگر
والدین مراد کاسبی
ملیت ایران
همسر زهرا اردستانی

محمد کاسبی، شنبه 4 خرداد 1330 شمسی در کوچه آبشار خیابان ری تهران متولد شد، دوران کودکی، نوجوانی و جوانی خود را در محله نازی آباد تهران گذراند و تحصیلات خود را در دبستان رازی، دبیرستان الهی، فاتح، و رستاخیز به اتمام رساند.

محمد کاسبی (زاده 1330 در تهران) بازیگر ایرانی است.زندگی نامه محمد کاسبی
محمد کاسبی، شنبه 4 خرداد 1330 شمسی در کوچه آبشار خیابان ری تهران متولد شد، دوران کودکی، نوجوانی و جوانی خود را در محله نازی آباد تهران گذراند و تحصیلات خود را در دبستان رازی، دبیرستان الهی، فاتح، و رستاخیز به اتمام رساند و مدرک دیپلم را در سال 1350 اخذ کرد.محمد کاسبی از سیزده سالگی در کاخ جنوبی جوانان در میدان راه آهن با گروه تئاتر فعالیت تئاتر تقریباً نیمه حرفه ای خود را آغاز کرد و از سال 1350 همکاری و بازیگری در اداره تئاتر تهران را شروع نمود.او در کنکور سال 1350 شرکت کرد و در رشته پزشکی قبول شد اما به جهت علاقه به تحصیل تئاتر در دانشکده هنرهای زیبا، از پزشکی صرف نظر کرده و در سال 1351 به سربازی رفت.در سال 1353 پس از برگشتن از سربازی دوباره در کنکور شرکت کرد و در رشته بازیگری و کارگردانی سینما و تئاتر قبول شد و به دانشکده هنرهای دراماتیک راه یافت.محمد کاسبی پیش از تحصیل و در حین آن در دانشکده دراماتیک به دوبلوری پرداخت. او در دوران دانشکده نمایشنامه های زیادی از جمله «یک نمایش طولانی» به کارگردانی جعفر والی، نمایش «مدا» به کارگردانی منیژه معامدی، نمایش «مهتابی برای محرومین» به کارگردانی شهناز جابری زاده، نمایشنامه «مترسک ها در شب»، «کارول»، «مسافران»، «در مه بخوان»، «بهترین بابای دنیا»، «عنکبوت» و… را بازی کرد. محمد کاسبی سال آخر دانشکده هنرهای دراماتیک بود که انقلاب به پیروزی رسید، با پیروزی انقلاب وی به مدت 2 سال مسئول واحد نمایش رادیو بود و همزمان گویندگی در رادیو را نیز انجام می داد.بعد از انقلاب اولین نمایشنامه ای که به روی صحنه تئاتر رفت کار گروه دانشجویان دانشکده دراماتیک بود که محمد کاسبی نیز عضو این گروه بوده و در آن ایفای نقش کرده است، این نمایشنامه در فروردین 1358 در تئاتر شهر به روی صحنه تئاتر رفته و نام این تئاتر «نهضت حروفیه» به نویسندگی شهید حسین قشقایی و کارگردانی داوود دانشور بود.محمد کاسبی در اوایل سال 1358 با چندی از دوستان حوزه اندیشه و هنر اسلامی را پایه گذاری کرد که بعدها نام این محل به «حوزه هنری» تغییر نمود، او همچنین مرکز هنرهای نمایشی وزارت ارشاد را نیز بنیانگذاری کرد. از اواسط سال 1360 کار دوبله، مدیریت واحدِ نمایش رادیو و مسئولیت مرکز هنرهای نمایشی همه را رها کرد و تمام وقت و تمرکز خود را معطوف به حوزه هنری و آغاز فیلم سازی برای حوزه کرد، اولین کار در حوزه هنری فیلم توبه نصوح بود.محمد کاسبی چندین نمایشنامه هم نوشته است که از جمله نمایشنامه های چاپ شده نمایشنامه «زالو» و «بایگانی» را می توان نام برد، نمایشنامه بایگانی علاوه بر اینکه به کارگردانی او به روی صحنه تئاتر شهر رفت در پنجمین جشنواره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس لوح تقدیر این جشنواره را نیز به دست آورد. او علاوه بر تمامی مسئولیت ها چندین فیلمنامه نوشته و کارگردانی کرده است مثل فیلم نامه «شنا در زمستان» که از جشنواره معلم لوح تقدیر را دریافت کرده است و هم چنین فیلم «شته ها» و «قاصد» و چندین فیلمنامه دیگر هم نوشته است که به تصویب وزارت ارشاد رسیده و این فیلمنامه ها در اختیار بنیاد سینمایی فارابی و اداره کل سینمای تجربی وزارت ارشاد قرار گرفته است، نام این فیلم نامه ها «راز سهراب» و فیلم نامه «خانه» می باشد. او تعدادی دیگر فیلم نامه نوشته است که هرگز آنها را ارائه ننمود.محمد کاسبی در کنار بازیگری در حوزه هنری به فعالیت های دیگری نیز مشغول بود.[1]

همسر محمد کاسبی,عکس همسر محمد کاسبی

محمد کاسبی از سیزده سالگی با گروه تئاتر فعالیت نیمه حرفه ای خود را آغاز کرد

گفتگو با محمد کاسبی
– دیگر از محمد کاسبی در سینما و تلویزیون خبری نیست. دلیل این موضوع را چه می دانید؟
محمد کاسبی: من در طول یک سال گذشته هیچ پیشنهادی در عرصه سینما و تلویزیون نداشتم به همین خاطر در این مدت فعال نبودم. البته من نباید دلیل این موضوع را بگویم، بلکه شما باید این سوال را از افرادی بپرسید که در این عرصه مسئولیت دارند و از آن ها بخواهید که دلیل کم کار شدن من را توضیح دهند.حالا شاید عده ای بگویند که در سینما باند و باندبازی است ولی به نظر من این حرف ها ارزشی ندارد بلکه مهم این است که افرادی همانند من با این تجربیات و توان بالا برای انجام کار، هر روز از دست می روند و بعد از مدتی نیز از ذهن ها فراموش می شوند.البته من می خواهم از مسئولین این حوزه بپرسم، آقای مسئول، شمایی که در این حوزه مسئولیت و قدرت دارید آیا اصلا متوجه این موضوع هستی که چه افرادی به خاطر سومدیریت های شما مورد ظلم قرار گرفته اند؟ پس چگونه می خواهی در مقابل خدا پاسخگو باشید؟درضمن من باید نقش هایی را قبول کنم که بعد از اینکه در آن ها بازی کردم بتوانم در مقابل دیگران از آن نقش دفاع کنم. بنابراین باید صبر کنم تا زمانی که یک کار خوب به من پیشنهاد شود. البته بعضی از دوستانم می گویند: «محمدجان این چه کاری است که تو می کنی؟ همین نقش هایی که تو آن ها را رد می کنی ما قبول می کنیم و پول آن را هم می گیریم و حال می کنیم! کسی هم در این مملکت نه با ما می گوید که چرا رفتی و این نقش را قبول کردی؟ و نه تو را تشویق می کنند که چرا نرفتی و نقش را رد کردی! پس نباید خودت را اذیت کنی.» ولی من درجواب آن ها می گویم که من برای این گونه زندگی گرفتن، هدفی دارم و معتقدم که لحظه به لحظه زندگی من تعریف دارد.-شما اگر در سینما مسئولیت داشتید، برای هنرمندان چه کار می کردید که این گونه اتفاقات و ظلم ها پیش نیاید؟
محمد کاسبی: در یکی از دوره های اخیر، فردی به سراغ من آمد و گفت: «وزیر تو را برای معاونت سینمایی وزارت ارشاد انتخاب کرده است.» من در جواب او گفتم که به ایشان بگو: من نمی آیم، نه اینکه دوست نداشته باشم به شما کمک کنم بلکه احساس می کنم در اجرای این مسئولیت ناتوانم. البته نه اینکه من در سمت های مدیریتی سابقه ای نداشته باشم، همچنان که من از بنیان گذاران حوزه هنری و مرکز هنرهای نمایشی وزارت ارشاد بودم و سوابق فعالیت های مدیریتی زیادی در عرصه سینما و تئاتر دارم ولی من احساس کردم نه من توان حضور در این مسئولیت را دارم و نه آن فردی که پیشنهاد وزارت ارشاد به او شده بود، در قد و قواره قبول این مسئولیت بود.من سعی کردم هرکاری را که احساس می کنم توان انجام آن را ندارم، قبول نکنم. اما عده ای از افراد را می بینم که شاید یک صدم توان من را نداشته باشند و با پذیرفتن چنین مسئولیت هایی ضربه سنگینی به این حوزه می زنند و بعد از آن هم با خیال راحت از پشت یک میز مدیریت به پشت میز مدیریت بعدی می روند.بنابراین زمانی که شما می پرسید اگر در سینما مسئولیت داشتید، برای هنرمندان چه کار می کردید، من در جواب می گویم که من اصلا مسئولیتی را قبول نمی کنم که خارج از توانم باشد و بعد از آن بخواهم برای آن پاسخگو باشم.-فارغ از تمام این بحث ها اگر بخواهید یکی از نقش هایتان را به عنوان نقش محبوب خود انتخاب کنید، به سراغ کدامیک می روید؟
محمد کاسبی: من تا به حال در حدود 70 اثر حضور داشتم و فکر می کنم بهترین بازی عمرم را در فیلم «مرگ دیگری» داشتم که دومین بازی من در جلوی دوربین بود. البته حضورم در فیلم سینمایی «بایکوت» را با اینکه کوتاه بود ولی آن نقش دوست داشتم. علاوه بر آن فیلم های «پدر»، «بحران» و «زنگ ها» را هم از جمله کارهایم بودم که دوست داشتم.در کارهای تلویزیونی هم سریال های «صاحبدلان» و «مریم مقدس» را خیلی دوست داشتم که بازی جانانه ای در آن ها داشتم. البته شاید سریال هایی مثل «خوش رکاب» در ذهن شما بیشتر باقی مانده باشد ولی من آثار متعددی در پرونده کاریم دارم که همه آن ها را دوست دارم.

 محمد کاسبی,عکس محمد کاسبی

محمد کاسبی، از سال 1350 همکاری و بازیگری در اداره تئاتر تهران را شروع نمود

-شما از جمله افرادی بودید که بازیگری را با تئاتر شروع کردید، پس چرا بعد از مدتی دیگر در این عرصه حضور چندانی نداشتید؟
محمد کاسبی: من از سن 13 سالگی کار تئاتر را آغاز کردم و در دوران قبل از انقلاب نیز تئاتر کار می کردم و بعد از پیروزی انقلاب اولین نفری بودم که مسئول بخش نمایش رادیو شدم. اما مسائلی پیش آمد که من را به عنوان یک بازیگر به حیطه مسئولیت پذیری کشاند. البته بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اولین تئاتری که به روی صحنه رفت، نمایشی بود به نام «نهضت حروفیه» که ما آن را چهل شب اجرا کردیم.اما بعد از آن من وارد مسئولیت های مختلفی از شوراهای ارشاد گرفته تا رادیو و مرکز هنرهای نمایشی شدم. در کنار آن نیز مدتی در حوزه هنری مسئول واحد تئاتر بودم و در کنار بازیگری، چندین نمایشنامه نوشتم که تعدادی از آن ها در همان دوران منتشر شد. حتی چند جایزه در زمینه نمایشنامه نویسی گرفته ام ولی بازهم به دلیل مشغله کاری نتوانستم بیشتر از این در عرصه تئاتر فعالیت کنم.-آیا از آن دوران و روزهای فعالیتتان در عرصه تئاتر خاطره ای دارید که بخواهید برای مخاطبین بگویید؟
محمد کاسبی: سال ها پیش زمانی که آقای حسین پاکدل رئیس تئاترشهر بود، من به عنوان مشاور ایشان فعالیت می کردم. در همان دوران من نمایشی را آماده کردم که به روی صحنه ببرم ولی رئیس مرکز هنرهای نمایشی در آن زمان فردی بود که اخیراً شنیدم که در انگلستان زندگی می کند و با محتوای این نمایش مشکل داشت و می خواست آن را جمع کند. من در آن زمان دیدم که این افراد ا اندیشه های من مشکل دارند. در نتیجه تصمیم گرفتم که اندیشه هایم را برای خودم نگه دارم، کارگردانی را کنار بگذارم به سراغ بازیگری بروم!

فیلم شناسی محمد کاسبی
سینمایی
* رفقای خوب (1394)
* آسمان هشتم (1389)
* بدون اجازه (1389)
* نطفه شوم (1387)
* نفوذی (1387)
* دیوار (1386)
* نیما یوشیج (1385)
* عروسک فرنگی (1384)
* عزیزم من کوک نیستم (1380)
* مریم مقدس (1379)
* دنیای وارونه (1376)
* کمین (1375)
* براده های خورشید (1374)
* پدر (1374)
* دایره سرخ (1374)
* ماه و خورشید (1374)
* حمله به اچ3 (1373)
* پناهنده (1372)
* همسفر (1372)
* بدوک (1370)
* بحران (1366)
* بایکوت (1364)
* زنگ ها (1364)
* استعاذه (1362)
* دو چشم بی سو (1362)
* توبه نصوح (1361)
* مرگ دیگری (1361)تلویزیونی
* تا صبح به کارگردانی مجید جوانمرد و محمد علی آهنگر 1385
* خوش رکاب به کارگردانی علی شاه حاتمی
* خوش غیرت به کارگردانی علی شاه حاتمی
* یاور به کارگردانی علی شاه حاتمی
* صاحبدلان به کارگردانی محمدحسین لطیفی
* رعنا به کارگردانی سید داود میرباقری 1367–1369
* سه در چهار به کارگردانی مجید صالحی
* زن بابا به کارگردانی سعید آقاخانی نوروز 1389
* خوش نشین ها به کارگردانی سعید آقاخانی 1389
* سه دونگ، سه دونگ به کارگردانی شاهد احمدلو 1390
* فراموشی به کارگردانی مهدی سلطانی نوروز 1391
* خوب بد زشت (1393)
* حانیه [139]کاری از «سیدجلال دهقانی اشکذری»
* لطفاً دور نزنیم (1388)به عنوان کارگردان
* شنا در زمستان (1368)
* قاصد (1366)

تصاویر محمد کاسبی
همسر محمد کاسبی,عکس همسر محمد کاسبی

محمد کاسبی

همسر محمد کاسبی,عکس همسر محمد کاسبی

تصاویر محمد کاسبی

همسر محمد کاسبی,عکس همسر محمد کاسبی

عکس محمد کاسبی

 محمد کاسبی,عکس محمد کاسبی

منبع: wikipedia.org