مجله بانوان

/

زناشویی

/

مرده زایی چیست

[ کاهش حرکات جنین, فوت جنین در رحم, فوت جنین, مشکلات بارداری, فوت جنین در بارداری, بهترین روش خارج کردن جنین فوت شده, بهترین روش خارج کردن جنین فوت شده،فوت جنین در بارداری،مشکلات بارداری, فوت جنین،فوت جنین در رحم،کاهش حرکات جنین, مرده‌زایی, ]

خرید اینترنتی کفی افزایش قد

مرده زایی,فوت جنین,فوت جنین در رحم مرده زایی به فوت جنین در رحم پس از هفته بیستم گفته میشود
مرده زایی به فوت جنین در رحم پس از هفته بیستم یا در وزن بالاتر از 500 گرم گفته می شود که با سقط جنین تفاوت دارد.

مرده زایی به فوت جنین در رحم پس از هفته بیستم یا در وزن بالاتر از 500 گرم گفته می شود تفاوت آن با سقط این است که سقط؛ به از دست رفتن بارداری به هر علت قبل از هفته بیستم با وزن جنین زیر 500 گرم اطلاق می شود.


علل مرده زایی در مناطق مختلف ایران متفاوت هستند.در مناطق محروم، شایع ترین این علل عبارتند از:
- زایمان مشکل، خفگی جنین، آسیب های زایمانی، عفونت های مادرزادی، فشارخون بالا، مسمومیت بارداری (پره اکلامپسی)، دیابت، سوء تغذیه، سابقه مرده زایی قبلی، ناهنجاری های مادرزادی و مالاریا.


- از عوامل دیگری که در مرده زایی نقش دارند می توان به اختلالات کروموزومی یا ژنتیکی، اختلال رشد داخل رحمی یا لخته شدن خون در عروق خونی جفت، بیماری های مادر مانند لوپوس، بیماری های کلیه، تیرویید، وجود زمینه ارثی در مادر که می تواند باعث انعقاد بیش از حد خون شود، سیگارکشیدن و چند قلویی نیز اشاره کرد.


- هم چنین افزایش اندازه مایع پشت گردن جنین در سه ماهه اول بارداری علاوه بر اینکه یک عامل خطر برای مشکلات کروموزومی است، احتمال مرگ داخل رحمی جنین را نیز بالا می برد. متأسفانه در درصدی از موارد نیز علتی برای مرده زایی یافت نمی شود و فوت جنین، توجیه نشده باقی می ماند.در مناطقی که امکانات پیش رفته تر پزشکی دارند، ترتیب شیوع متفاوت و عبارت است از:
- فشارخون بالا و مسمومیت بارداری که در رأس علل، منجر به کنده شدن جفت قرار دارند. البته مصرف مواد مخدر، سیگار و ضربه مستقیم به شکم مادر مانند زمین خوردن، تصادف یا خشونت های خانگی نیز می توانند علت دیگر این امر باشد.


- معمولاً عواملی مانند نوع خوابیدن مادر، مسافرت رفتن، فعالیت های بدنی مادر و انجام کار سنگین، به تنهایی به مرده زایی منجر نمی شوند مگر این که مشکلات دیگری مثل سوءتغذیه، عفونت و… هم وجود داشته باشد.


ارتباطی بین ترس، استرس مادر، امواج الکترومغناطیسی و مرده زایی نیز گزارش نشده است.راه تشخیص مشکل دار بودن جنین:
معمولاً مادر از طریق کاهش حرکات جنین به مشکل پی می برد. توجه به حرکات جنین و شمارش آن یک کار بی هزینه و ارزشمند ولی غیردقیق است. به همین دلیل علاوه بر توجه به حرکات جنین و شمارش آن ها، استفاده از دیگر روش های بررسی سلامت جنین از جمله سونوگرافی نیز الزامی است. در جریان گذاشتن پزشک در مواردی که حرکات جنین کاهش می یابد، بی نهایت ضروری است ولی این بدان معنی نیست که پزشک می تواند جلوی تمام موارد مرده زایی را بگیرد.زایمان جنین فوت شده:
بهترین روش خارج کردن جنین فوت شده، زایمان طبیعی است و انجام عمل سزارین به ندرت توصیه می شود. زایمان جنین فوت شده از نظر میزان درد تفاوتی با جنین زنده ندارد ولی توجه به وضعیت روحی مادر و حمایت وی تا حد امکان برای کمک به بالا بردن آستانه تحمل درد بسیار مهم است تا سزارین بی جهتی که تنها حاصل آن یک برش رحمی مضر برای بارداری های بعدی است انجام نشود.


منبع: baby-center.ir